پشتیبانی

مطالب جالب

مطالب جالب
اس ام اس، دانلود، خواندنی 

اینترنت چیست؟

اینترنت را می‌شود شبکه ای عظیم متشکّل از میلیون‌ها رایانه مختلف دانست که از شبکه‌های متفاوت، با کاربران گوناگون، و دارای علایق و اهداف محاسباتی متعدّد به وجود آمده باشد، ولی در نهایت به صورت یک شبکهٔ جهان‌شمول واحد و در مقیاس جهانی به هم متّصل شده‌است

اینترنت چیست؟

اینترنت را می‌شود شبکه ای عظیم متشکّل از میلیون‌ها رایانه مختلف دانست که از شبکه‌های متفاوت، با کاربران گوناگون، و دارای علایق و اهداف محاسباتی متعدّد به وجود آمده باشد، ولی در نهایت به صورت یک شبکهٔ جهان‌شمول واحد و در مقیاس جهانی به هم متّصل شده‌است.

تا کنون، طرّاحی و ایجاد اینترنت بر اساس معماری‌های گوناگونی انجام گرفته‌است. از جمله مهم‌ترین آنها باید معماری دو ردیفه (two-tier architecture)، معماری سه ردیفه (three-tier architecture)، و نیز چند ردیفه (multi-tier architecture) را برشمرد.

در اینترنت به طور کلّی می‌توان همهٔ رایانه‌ها را به دو دسته تقسیم کرد. سرویس‌گیرنده / سرویس‌دهنده (Client / Server). سرویس‌دهندگان، خدماتی را (مانند وب و FTP) برای سایر سامانه‌ها فراهم می‌کنند و سرویس‌گیرندگان، سامانه‌هایی هستند که برای دست‌یابی به این خدمات، به سرویس‌دهندگان وصل می‌شوند. یک رایانهٔ سرویس‌دهنده می‌تواند چند سرویس را فراهم کند. برای مثال روی یک سرویس‌دهنده، یک نرم‌افزار وب سرور و میل سرور نصب کنیم.

…………………………………………………………………………………

اینترنت چیست؟

 
در یک جمله اینترنت یه شبکه بسیار پیچیده هم در زمینه سخت افزار هم در زمینه نرم افزاری میباشد . اینترنت یک شبکه کامپیوتر گسترده جهانی میباشد که از میلیون ها کامپیوتر در سراسر جهان استفاده میکند . اکثر این کامپیوتر ها دسکتاپ PC هایی بر اساس Unix های ایستگاه کاری میباشد که وظایفی چون تبادل اطلاعات مثل سفحات وب WWW و پیغام های ایمیلی . البته امروزه شاهد ورود موبایل ها Web TV ها و پیجر ها والبته توستر ها به اینترنت هستیم که در اینترنت ما دو نوع کامپیوتر یا دیوایس داریم که در نهایت به host ها مرتبط میشوند . یکی از اجزای اینترنت همانطور که گفتم در اصطلاح بهشون میگن end system که از اسمش هم پیداست و نیازی به توضیح ندارد از پروتوکول استفاده میکنند که این پروتوکول به کنترل کردن فرستادن و دریافت کردن اطلاعات میپردازد . TCP یا Transmission Control Protocol و IP یا Internet Protocol از مهمترین پروتوکولهای اینترنتی هستند از پروتوکولهای اصلی این شبکه است و از ان به نام TCP/IP یاد میکنند . این end system ها با یکدیگر از طریق زنجیر یا همان لینک مرتبطند که این لینک ها گونه های مختلفی دارد که از جمله وسایل فیزیکی آن شامل coaxial cable, copper wire, fiber optics و radio spectrum هستند که بعدا توضیح میدم . لینکهای مختلف میتانند دیتاها را هم با سرعت های گوناگونی جابجا کنند که در اینترنت به پهنای باند یا bandwidth معروفند که معمولا بر اساس بیت بر ثانیه اندازه گیری میشوند . اغلب end system ها مستقیما با هم از طریق یک اتصال با هم مرتبط نیستند در عوض انها به طور غیر مستقیم با همدیگر مرتبط هستند و از طریق سوئیچ های میانه ای به نام روتر ها در ارتباطند یک روتر اطلاعاتی را که بهش میرسد را وارد یکی از لینکهای ارتباطی خودد میکند و سپس ان اطلاعات را به لینکهای خورجی خود منتقل میکند . پروتوکول IP نوع فرمت اطلاعات دریافتی و ارسالی از میان روتر و end system را مشخص میکند مسیری که اطلاعات ارسالی طی میکنند از میان یک سری روتر و لینکهای متفاوت میگذرد بعدا مفصلا راجع به روتر و path حرف میزنم . علاوه بر فراهم اوردن یک مسیر path اختصاصی اینترنت از تکنولوژی خاصی به ناتم packet switching استفاده میکند که اجازه ارتباط مضاعف را میدهد


www.ebram.blogsky.comآدرس وبلاگ:  

[ جمعه 14 آبان‌ماه سال 1389 ] [ 09:41 ب.ظ ] [ مدیر سایت ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

موضوعات وب
آرشیو مطالب
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 111130